This page is dedicated to our Champion,   Pantheons  Resounding Rusalka or "Rubi" for short. Her name means water goddess or water-nymph.


 

When and where Ch. Pantheons Resounding Rusalka got her points...

CH Pantheon Resounding Rusalka

 

Reg Name:

CH Pantheon Resounding Rusalka

Reg #:

NP142874/03

Breed/Variety:

Bulldog

Birth Date:

09/04/2006

Sex:

Female

 

Competition:

Conformation - Awards Processed Through 11/12/2008

 

CH

Number of Points

15

Number Major Wins

2

Number Major Judges

2

Total Number Judges

8

 

Event Date

Event Name

Judge

Class

Placement

Points

05/26/2007

Key City Kennel Club, Inc.

Mrs. Elaine E. Mathis

Bred By Exhibitor

2nd

 

05/27/2007

Key City Kennel Club, Inc.

Mr. Richard M. Chashoudian

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Mr. Richard M. Chashoudian

Winners

Reserve Winner

 

06/09/2007

Lake Minnetonka Kennel Club

Dr. Robert A. Indeglia

Bred By Exhibitor

2nd

 

06/10/2007

Lake Minnetonka Kennel Club

Mrs. Lorene Vickers-Smith

Bred By Exhibitor

1st

 

06/16/2007

Fort Dodge Kennel Club

Mrs. Karen S. McFarlane

Bred By Exhibitor

2nd

 

06/17/2007

Fort Dodge Kennel Club

Mrs. Tomas (Alane L.) Gomez

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Mrs. Tomas (Alane L.) Gomez

Winners

Reserve Winner

 

06/21/2007

Anoka County Minnesota Kennel Club

Mrs. Sally L. Vilas

Bred By Exhibitor

1st

 

06/22/2007

Anoka County Minnesota Kennel Club

Mrs. Jean Fournier

Bred By Exhibitor

2nd

 

06/23/2007

Cambridge Minnesota Kennel Club

Mrs. Sandra L. Aspey

Bred By Exhibitor

2nd

 

06/24/2007

Cambridge Minnesota Kennel Club

Stanley F. Aspey

Bred By Exhibitor

4th

 

06/30/2007

Sioux Valley Kennel Club, Inc.

Mr. Fred C. Bassett

Bred By Exhibitor

2nd

 

07/01/2007

Sioux Valley Kennel Club, Inc.

Arley D. Hussin

Bred By Exhibitor

3rd

 

08/11/2007

Kennel Club of Freeborn County, Minnesota, Inc.

Mrs. Peggy J. Haas

Bred By Exhibitor

1st

 

08/12/2007

Kennel Club of Freeborn County, Minnesota, Inc.

Dr. Alvin W. Krause

Bred By Exhibitor

1st

 

08/25/2007

St. Croix Valley Kennel Club, Inc.

Mr. Fred C. Bassett

Bred By Exhibitor

2nd

 

01/19/2008

Central Iowa Kennel Club, Inc.

Mr. William Cunningham

Bred By Exhibitor

1st

 

01/20/2008

Central Iowa Kennel Club, Inc.

Mrs. Houston (Toddie) Clark

Bred By Exhibitor

3rd

 

04/12/2008

Indianhead Kennel Club

Mr. Luis F. Sosa

Bred By Exhibitor

1st

 

04/13/2008

Indianhead Kennel Club

Mr. Wayne F. Harmon

Bred By Exhibitor

2nd

 

04/19/2008

Waterloo Kennel Club, Inc.

Mrs. Paula Hartinger

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Mrs. Paula Hartinger

Winners

Reserve Winner

 

04/20/2008

Waterloo Kennel Club, Inc.

Col. Harold R. Brizee

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Col. Harold R. Brizee

Winners

Reserve Winner

 

04/26/2008

Heart of Iowa Kennel Club

Mr. Michael J. Dachel

Bred By Exhibitor

2nd

 

 

Mr. Michael J. Dachel

Winners

Reserve Winner

 

04/27/2008

Heart of Iowa Kennel Club

Mr. Richard L. Bauer

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Mr. Richard L. Bauer

Winners

Winners

1

05/24/2008

Key City Kennel Club, Inc.

Mr. William Bergum

Bred By Exhibitor

1st

 

05/25/2008

Key City Kennel Club, Inc.

Mr. W. Everett DeanJr.

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Mr. W. Everett DeanJr.

Winners

Winners

 

 

Mr. W. Everett DeanJr.

Best of Breed/Variety

Best of Winners

1

 

Mr. W. Everett DeanJr.

Best of Breed/Variety

Best of Opposite Sex

 

05/30/2008

Fargo-Moorhead Kennel Club, Inc.

Mrs. Gloria Geringer

Bred By Exhibitor

3rd

 

05/31/2008

Fargo-Moorhead Kennel Club, Inc.

Mrs. Loraine Boutwell

Bred By Exhibitor

2nd

 

06/01/2008

Fargo-Moorhead Kennel Club, Inc.

Mrs. Murrel Purkhiser

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Mrs. Murrel Purkhiser

Winners

Winners

 

 

Mrs. Murrel Purkhiser

Best of Breed/Variety

Best of Winners

3

 

Mrs. Murrel Purkhiser

Best of Breed/Variety

Best of Opposite Sex

 

06/07/2008

Lake Minnetonka Kennel Club

Ms. Sandra Goose Allen

Bred By Exhibitor

3rd

 

06/08/2008

Lake Minnetonka Kennel Club

Mr. Wayne F. Harmon

Bred By Exhibitor

3rd

 

06/14/2008

Fort Dodge Kennel Club

Mrs. Patricia (Pat) Hastings

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Mrs. Patricia (Pat) Hastings

Winners

Winners

 

 

Mrs. Patricia (Pat) Hastings

Best of Breed/Variety

Best of Opposite Sex

1

06/15/2008

Fort Dodge Kennel Club

Arley D. Hussin

Bred By Exhibitor

1st

 

06/19/2008

Anoka County Minnesota Kennel Club

Dr. Michael J. Woods

Bred By Exhibitor

3rd

 

06/21/2008

Cambridge Minnesota Kennel Club

Miss Virginia L. Lyne

Bred By Exhibitor

3rd

 

06/28/2008

Sioux Valley Kennel Club, Inc.

Diana D Smiley

Bred By Exhibitor

1st

 

06/29/2008

Sioux Valley Kennel Club, Inc.

Mr. James E Frederiksen

Bred By Exhibitor

1st

 

07/11/2008

Duluth Kennel Club

Joseph E. Gregory

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Joseph E. Gregory

Winners

Reserve Winner

 

07/12/2008

Duluth Kennel Club

Mr. Gary L Doerge

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Mr. Gary L Doerge

Winners

Winners

 

 

Mr. Gary L Doerge

Best of Breed/Variety

Best of Winners

1

 

Mr. Gary L Doerge

Best of Breed/Variety

Best of Opposite Sex

 

07/13/2008

Duluth Kennel Club

Mrs. Martha M. Olmos-Ollivier

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Mrs. Martha M. Olmos-Ollivier

Winners

Winners

 

 

Mrs. Martha M. Olmos-Ollivier

Best of Breed/Variety

Best of Opposite Sex

1

08/01/2008

Bismarck Kennel Club

Mrs. Patricia (Pat) Hastings

Bred By Exhibitor

1st

 

08/02/2008

Bismarck Kennel Club

Mrs. Martha M. Olmos-Ollivier

Bred By Exhibitor

1st

 

08/03/2008

Bismarck Kennel Club

Mrs. Keke Kahn

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Mrs. Keke Kahn

Winners

Winners

 

 

Mrs. Keke Kahn

Best of Breed/Variety

Best of Opposite Sex

5

08/09/2008

Kennel Club of Freeborn County, Minnesota, Inc.

Mr. James E Frederiksen

Bred By Exhibitor

1st

 

08/10/2008

Kennel Club of Freeborn County, Minnesota, Inc.

Mrs. Susan St. John Brown

Bred By Exhibitor

1st

 

08/23/2008

St. Croix Valley Kennel Club, Inc.

Mr. Zell Von Pohlman

Bred By Exhibitor

4th

 

08/24/2008

St. Croix Valley Kennel Club, Inc.

John R Walsh

Bred By Exhibitor

2nd

 

09/06/2008

Des Moines Kennel Club, Inc.

Mrs. Carol Kniebusch Noe

Bred By Exhibitor

4th

 

09/07/2008

Des Moines Kennel Club, Inc.

Dr. Roger S. Pritchard

Bred By Exhibitor

4th

 

09/13/2008

Rochester Minnesota Kennel Club, Inc.

Mrs. Karen S. McFarlane

Bred By Exhibitor

2nd

 

 

Mrs. Karen S. McFarlane

Winners

Reserve Winner

 

09/14/2008

Rochester Minnesota Kennel Club, Inc.

Mr. Lester R. Mapes

Bred By Exhibitor

2nd

 

 

Mr. Lester R. Mapes

Winners

Reserve Winner

 

10/11/2008

Mason City Kennel Club

Mrs. Loraine Boutwell

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Mrs. Loraine Boutwell

Winners

Reserve Winner

 

10/12/2008

Mason City Kennel Club

Mr. Don Rogers

Bred By Exhibitor

2nd

 

11/08/2008

Minneapolis Kennel Club, Inc.

Sue S. Woodle

Bred By Exhibitor

2nd

 

11/09/2008

Minneapolis Kennel Club, Inc.

Mr. Jerry L. Roszman

Bred By Exhibitor

1st

 

 

Mr. Jerry L. Roszman

Winners

Winners

 

 

Mr. Jerry L. Roszman

Best of Breed/Variety

Best of Winners

2

 

Mr. Jerry L. Roszman

Best of Breed/Variety

Best of Breed or Variety

 

 

Total Points:

15

 

Total Number of Awards:

82


Home ] Available! ] The Family ] Photo Album ] History ] Care & Feeding ] Favorite Links ] Video ] Holiday Spirit ] Puppies ] Ch. "Allie" ] Ch. "Mr. Moose" ] [ Ch "Rubi" ] Ch. "Wadsworth" ] Pantheons Future ] Show Wins ] Ch "Drew" ] Show Bulldogs ] Pet Bulldogs ] In Memory ] Photo Shoots ] Zimny-Osterloh ] Wrinkle Time ] Waseca Weather ] Ch_Dino ]